Apropå bilden ovan: Om jag ska kunna hålla mitt löfte så är det ju så att det är avhängigt av hur husbondfolket, mina "slavar" sköter sina åligganden, inte sant?
Ett lite sent nyårslöfte, som jag gärna ansluter mig till, står en av mina "hovleverantörer", Lennart Hallström, för idag: Välkommen kritik
När jag uttrycker mig slarvigt
är jag tacksam för kritik
Ty min strävan är att tydliggöra
med min retorik
Jag vill klargöra min tanke
så att den kan möta din
Vare sig den är gemensam
eller om vi har varsin
Feel-good-genren när det gäller böcker har jag inte känt mig så frestad av men nu tänkte jag göra ett försök. Det var titeln som lockade, Hjärtats bokhandel av Veronica Henry. Men början var så sorglig, så sorglig och så nära tårarna har jag inte varit på länge. En chockstart! Och sen blev det väldigt sockersött. Men det är kanske så det är tänkt att fungera, låta känslorna få fritt spelrum. Nja, får se vart det bär. Verklighetsflykt behövs ibland och böcker har en magisk kraft att tillhandahålla det visst. Återkommer om detta.
Och som en parentes kan jag nämna att i Ryssland firas jul idag och Farfar Frost kommer med presenter. Jag råkade nämligen av en slump hamna på en bloggsida om hur det är att som svensk bo i Putinland.
Dagens citat:😉
"Ja, visst kan det tänkas en bättre värld, men det är denna som finns." (Artur Lundkvist)