Vad jag har väntat på att få använda den här dikten av Bengt Cidden Andersson: Novembers sista dag:
Nu är det dött
och tyst i naturen
sa han som ställde in
gräsklipparen
med batteristart.
Du har fel!
Om du stannar vid Läckebyån
kan du höra kråkor
kajor, gråsparvar och skator
men då måste du trycka på knappen
elektrisk fönsterhiss
bilmotorn kan däremot gå
på tomgång
för du kör ju blyfritt.
Nej, dött och tyst
är det inte
ännu.
Du hinner rädda
julskinkan på extrapris
men skynda dig
för om sex månader
kommer göken
och vem vill inte vara
hemma då?
*****
Eftersom det har sagts att det ska bli riktigt busväder de närmaste dagarna tyckte vi att det var bäst att åka och handla idag. Men tydligen hade alla andra tänkt samma sak. Himla rörigt på Ica och det är bara tidig tisdagseftermiddag 30 november. Det får nog bli tidiga morgnar i fortsättningen. Och hur trångt som helst på apoteket! När det dessutom kommer in flera kunder med rollatorer så är det inte mycket plats. Vad dum jag var som inte beställde medicinen på nätet i stället.
Men nu ska vi klara oss om vi blir insnöade fysiskt och förhoppningsvis ska vi klara oss från att bli mentalt insnöade för vi har böcker och tidningar.
Även på biblioteket var det ovanligt många besökare faktiskt. Nu har jag laddat upp med en psykologisk thriller av Karin Slaughter, Det falska vittnet, enligt Kakan Hermansson en "deckare på feministiska". Egentligen är jag inte så förtjust i amerikansk thrillergenre men Karin Slaughters böcker är bra, speciellt Will Trent-serien.